Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

W Niemczech za „stan po użyciu THC” nie stracisz prawa jazdy od razu

W Niemczech za „stan po użyciu THC” nie stracisz prawa jazdy od razu. Kierowcy zatrzymani z 1 nanogramem THC na mililitr krwi poddane zostaną najpierw ocenie medycznej.

W Niemczech za „stan po użyciu THC” nie stracisz prawa jazdy od razu

Jak donosi dziennik Deutsche Welle – organ wydający prawa jazdy ma obowiązek każdorazowo ocenić medycznie zdolności kierowcy do prowadzenia pojazdów mechanicznych – tak brzmi orzeczenie Sądu Federalnego w Lipsku.

Jak mówi niemieckie prawo, prawo jazdy może zostać odebrane w sytuacji, kiedy kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, przez co osoby, które zostały zatrzymane z ponad 1 nanogramem THC na mililitr krwi w trybie natychmiastowym traciły prawo jazdy, podczas gdy ten stan nie został przekroczony, wtedy uznawane jest to za wykroczenie, które nie podlega odebraniu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Już w 2015 roku pewna grupa ekspretów złożyła propozycję ustawy, która miałaby zwiększyć ten limit z jednego do trzech nanongramów na mililitr krwi, ponieważ w zależności od organizmu, THC może utrzymywać się we krwi nawet do kilku dni po spożyciu marihuany lub produktów zawierających THC. W zeszły wtorek Sąd Federalny w Lipsku orzekł jednak, że limit 1 nanograma nie zostanie zmieniony.

Dekryminalizacja w Niemczech

W zeszłym roku organizacja Association of German Criminal Officers) , która zrzesza funkcjonariuszy niemieckiej policji wezwała rząd do dekryminalizacji konsumpcji i posiadania marihuany w celach rekreacyjnych. Szef organizacji, Andre Shulz potwierdził, że ruch jest za całkowitą dekryminalizacją konopi indyjskich. Andre przyznał również, że obecny system, który zabrania używania marihuany stygmatyzuje ludzi i naraża ich na kontakt ze światem przestępczym.

„Zakaz posiadania marihuany został kiedyś wprowadzony samowolnie, […] i nie jest ani mądry, ani korzystny”.

Twierdzi Andre Shulz

„W historii ludzkości nie istniało nigdy społeczeństwo wolne od narkotyków” – dodaje Andre „To jest coś, co należy zaakceptować. Według mojej prognozy, zakaz posiadania marihuany w Niemczech zostanie zaraz całkowicie zniesiony”.

Uważa on jednak, że zakaz powinien jednak wciąż dotyczyć kierowców.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać