Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

USA: Marihuana zostanie zalegalizowana federalnie i będzie sprzedawana w rządowych sklepach?

marihuana zalegalizowana federalnie

Czy w Stanach Zjednoczonych marihuana zostanie zalegalizowana federalnie i będzie sprzedawana w rządowych sklepach? Pod koniec ubiegłego roku Kongres USA, głosami mających większość Demokratów, opowiedział się za federalną legalizacją konopi indyjskich. Jednak, aby tak się stało potrzebna jest jeszcze zgoda Senatu, a ten w wyborach uzupełniających, przejęli właśnie Demokraci, którzy opowiadają się za legalizacją. Wczoraj prezydent elekt Joe Biden wybrał na stanowisko szefa Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych osobę, która otwarcie wspiera nie tylko legalizację marihuany, ale także lobbuje koncepcję sprzedawania jej w sklepach rządowych, co ma m.in. wspomóc amerykański budżet zmagający się obecnie z kryzysem. Oto więcej szczegółów.

USA: Marihuana zalegalizowana federalnie i sprzedawana przez rząd?

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o historycznym głosowaniu w Kongresie Stanów Zjednoczonych Ameryki. W głosowaniu Kongres za sprawą głosów Demokratów, poparł legalizację marihuany na poziomie federalnym. Przeczytasz o tym T U T A J.

O ile sam prezydent elekt Joe Biden nie jest fanem legalizacji, to już frakcja, z której się wywodzi czyli Demokraci, mocno legalizacje wspierają. Aby tak się stało, swoje poparcie muszą wyrazić obie izby amerykańskiego parlamentu – Kongres oraz izba wyższa czyli Senat. Jak już wspomniałem – zdominowana przez Demokratów niższa izba projekt poparła. Do 5 stycznia Senat był zdominowany przez Republikanów, którzy są przeciwnikami legalizacji. To się jednak zmieniło kilka dni temu podczas wyborów uzupełniających w stanie Georgia. Wygrali je Demokraci „przejmując” tym samym Senat. Od 5 stycznia legalizacja na poziomie federalnym jest już niemal pewna, pozostaje tylko kwestia kiedy się to stanie. Wiele wskazuje na to, że bardzo niedługo.

Kolejnym wydarzeniem, które może w kwestii konopnej przybliżyć stany do normalności było wczoraj wybranie na stanowisko szefa Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych osoby, która mocno wspiera nie tylko legalizację marihuany, ale także sprzedaż jej w rządowych sklepach.

Na stanowisko szefa Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych wybrana została Gina Raimondo. Po akceptacji jej osoby przez senat (raczej pewne), Gubernator Raimondo będzie odpowiedzialna za reprezentowanie interesów środowiska biznesowego i promowanie wzrostu gospodarczego. Mówiąc krócej – to do niej należeć będzie odbudowa gospodarki po obecnym kryzysie. I pomimo, że sam Biden legalizacji nie popiera, to Gina Raimondo uważa, że jest ona potrzebna do poprawy sytuacji gospodarczej kraju.

W zeszłym roku, w trakcie ustalania budżetu dla stanu, w którym jest Gubernatorem, Raimondo przedstawiła propozycję ustanowienia państwowego modelu regulacji handlu konopiami indyjskimi. Modelu, w którym to rząd ma monopol na handel konopiami. Według niej, kontrolowanie branży przez rząd „pozwoliłoby państwu kontrolować dystrybucję, zapobiegać konsumpcji wśród młodzieży i chronić zdrowie publiczne” – powiedziała w trakcie składania propozycji takiego rozwiązania.

Jej plan nie został wtedy przyjęty.

Myślę, że powinniśmy to zrobić. Tak, popieram model zarządzany przez państwo, ponieważ z całej naszej pracy jest to najbardziej kontrolowany sposób, prawdopodobnie najbezpieczniejszy. Jest to też sposób na maksymalizację dochodów państwa.

-powiedziała Raimondo

Czy Raimondo będzie naciskała na wdrożenie jej rozwiązania? Patrząc na jej dotychczasowe podejście do tej kwestii należy uznać, że tak. Osobną kwestią jest to, jak swoje pomysły przedstawi administracji Bidena.

Obecnie zarówno Kongres jak i Senat zdominowane są przez Demokratów, którzy zapowiedzieli, że gdy tylko tak się stanie doprowadzą do zmiany prawa. Wsłuchując się w głosy polityków oraz ekspertów z USA, którzy co raz częściej mówią, że legalna marihuana będzie ratunkiem dla gospodarki łatwo dojść do wniosku, że takie rozwiązanie może stać się faktem.

 

1 Comment
  1. Wojciech 3 lata ago
    Reply

    To jest chyba jedyna pozytywna strona wygranej bidena. Niech się dzieje, co chce, ale skoro to USA od zawsze narzucało trendy światu, to mogłoby tak być i tym razem.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać