Ciekawostki Zielonego Świata Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Rośnie liczba zwierząt domowych, które zatruły się konopiami – badanie

zatruły się konopiami

Rośnie liczba zwierząt domowych, które zatruły się konopiami indyjskimi, tam gdzie są one legalne. Dane zebrane w 2021 r. przez weterynarzy ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady na temat zatruć ziołem pokazują, że nie są to odosobnione przypadki. W badaniu wykazano również przypadki śmiertelne, zaznaczono jednak, że nie oznacza to, iż były one spowodowane bezpośrednio zielem. Większość zatruć dotyczy piesełów i kotełów jednak zdarzają się też papugi czy konie. Oto więcej informacji.

Rośnie liczba zwierząt domowych, które zatruły się konopiami

Badanie, które przeprowadzono w 2021 roku odbyło się w USA w stanach gdzie marihuana jest legalna oraz w Kanadzie. Wzięło w nim udział 200 weterynarzy, którzy raportowali przypadki zatrucia zwierząt domowych marihuaną. Jego wyniki 20. kwietnia opublikował magazyn Plos One

Rosnąca liczba przypadków zatruć zwierząt kannabinoidami jest najpewniej spowodowana legalizacją konopi indyjskich. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że realna liczba zatruć bardzo się nie zmieniła – zmieniło się natomiast podejście właścicieli, którzy teraz bez obaw mogą przyznać, że ich pupil skonsumował nieopatrznie zostawiony susz np. na stole. Przed zmiana prawa takie wyznanie mogło skończyć się więzieniem.

Dawniej mogli przychodzić z tym samym problemem, ale twierdząc, że nie mają pojęcia, co się stało

– przyznał autor badania Jibran Khokhar, adiunkt Wyższej Szkoły Weterynaryjnej Ontario przy Uniwersytecie Guelph w Kanadzie.

Biorący udział w badaniu weterynarze zgłosili łącznie 283 przypadki zatrucia marihuaną. Zdecydowana większość dotyczyła psów (226 przypadków), było też 51 kotów, 2 iguany, 2 fretki, papuga, a także koń. Do zatruć dochodziło przeważnie w wyniku zjedzenia produktów spożywczych zawierających marihuanę, samego suszu oraz niedopałków. W większości przypadków konsumpcja była przypadkowa.

Nie można też wykluczyć celowego podania, czy to w celach medycznych, czy rekreacyjnych

– mówił w rozmowie z CNN Khokhar, w nawiązaniu do postów w mediach społecznościowych potwierdzających, że takie praktyki maja miejsce.

Dodał też, że marihuana nie jest stosowana w weterynarii.

Często zgłaszane objawy kliniczne zatrucia konopiami indyjskimi wg. zebranych od weterynarzy danych: nietrzymanie moczu – 195, dezorientacja – 182, ataksja – 178, letarg – 150, przeczulica – 134 i bradykardia – 112. Najczęściej podejrzewano, że przyczyną zatrucia była żywność z THC – 116 przypadków. Najczęstszą drogą narażenia było spożycie  – 135 przypadków, natomiast najczęściej podawanym powodem zatrucia było spożycie bez nadzoru – 135 przypadków. Zatrucie konopiami było najczęściej diagnozowane na podstawie wspierających objawów klinicznych – 229 przypadków, najczęstszym leczeniem było monitorowanie ambulatoryjne – 182 przypadki, a leczenie ambulatoryjne to 103 przypadki. W 16 przypadkach doszło do zgonu pupila, jednak autorzy badania wskazują, że nie można z pewnością stwierdzić, iż to konopie były przyczyną śmierci.

Wielu, zwłaszcza użytkowników bądź pacjentów korzystających z marihuany zdziwionych jest faktem, iż marihuana może zaszkodzić ich pupilom. Opinia ta pochodzi z własnego doświadczenia z konopiami i świadomością, że fizycznie nigdy nikomu nie zaszkodziła. Jednak należy pamiętać, że zwierzęta mają przede wszystkim inny metabolizm niż człowiek przez co konopie mogą oddziaływać znacznie mocniej. Zdezorientowany i odurzony zwierzak nie wie co się dzieje, nie zna przyczyn takiego stanu, może się wystraszyć i zrobić sobie krzywdę. Pamiętajmy, że nie wszystko co może spożywać człowiek – będzie dobre dla zwierząt. Dla przykładu weźmy czekoladę – człowiekowi nie zaszkodzi, jednak psu już może, i to bardzo.

Zdecydowana większość zwierzaków opisanych w badaniu na szczęście zupełnie wydobrzała, w niektórych przypadkach spędziły 24-48 godzin na obserwacji w lecznicy. Chociaż w wynikach badania pojawiło się 16 przypadków śmiertelnych uznano, że nie ma pewności co do bezpośredniej przyczyny zgonu.

Badanie ma na celu opracowanie leków pozwalających cofnąć skutki zatrucia marihuaną w domu, bez konieczności kosztownego monitorowania stanu zwierząt w lecznicy. Zanim to jednak nastąpi, naukowcy chcą zbadać jeszcze oddziaływanie przedawkowania na mózg szczurów w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać