Kryminalne Zagadki Zielonego Świata Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Narkotestery określają konopie włókniste jako marihuanę. Policja ma problem

Narkotestery-okreslaja-konopie-wlokniste-jako-marihuane

Prężnie rozwijający się przemysł konopny w Polsce staje się ogromnym problemem dla policji. Ich narkotestery określają konopie włókniste jako marihuanę.

Przemysł konopny w Polsce rozwija się bardzo szybko, na rynku pojawiają się wysokiej jakości susze kwiatów konopi włóknistych, które do złudzenia przypominają susz konopi indyjskich. Taki susz zazwyczaj zawiera maksymalnie dopuszczalne stężenie THC, które wynosi 0,2%. Niestety podręczne testery, których używają funkcjonariusze nie są w stanie wskazać jakie stężenie znajduje się w badanym suszu, a jedynie wskaże jego obecność.

Konopie włókniste, a problemy z prawem

Cofnijmy się nieco w czasie do roku 2012 i przyjrzyjmy się sprawie 16-letniego chłopaka, który uciekł z domu dziecka. Po złapaniu go w jednym z mieszkań w Zabrzu, uwagę policjantów zwróciły drzwi, które zasłonięte były folią i kocami. To co policjanci znaleźli za drzwiami, to spora ilość liści konopi. Nastolatek potwierdził, że jest to marihuana, którą dostał do wysuszenia. Liści było aż sześc kilogramów, a towar wstępnie został wyceniony na 130tyś. złotych.

Policjanci, którzy przyjechali po chłopaka poinformowali o znalezisku swoich kolegów z wydziału do walki z przestępczością narkotykową. Ci zjawili się na miejscu niebawem, wyposażeni w podręczne narkotestery przystąpili do badań. Wyniki okazały się pozytywne, nie było wątpliwości, że mają do czynienia z marihuaną.

„Wynik testu nie dawał żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z marihuaną. Kolor był niezwykle intensywny”

– mówił rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Podczas przesłuchania chłopak powiedział, że dostał te liście od pewnej kobiety, którą policjanci odnaleźli po kilku godzinach. Kobieta znajdowała się w szpitalu ze śladami pobicia. Nie chciała zdradzać żadnych szczegółów, zatrzymano ją pod zarzutem przetwarzania środków odurzających i została aresztowana na wniosek prokuratury.

Nazajutrz odebrano telefon od brata zatrzymanej kobiety. Jak ustalili policjanci, jest to poszukiwany pięcioma listami gończymi Krzysztof R., który przyznał, że to on dał siostrze te liście, ale zapewnił, że są to liście konopi włóknistych i nie da się nimi odurzyć. Dodał również, że to on zerwał liście z pola oraz wskazał gdzie się znajduje. Policjanci oczywiście sprawdzili te miejsce. Była to miejscowość Bieruń znajdująca się niedaleko Tychów. Właśnie tam swoją plantację konopi przemysłowych ma Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Konopie z tej plantacji trafiają do przemysłu włókienniczego, zielarskiego, spożywczego, a nawet do produkcji lakierów czy farb. Dla pewności policja na zlecenie prokuratury ma wysłać do analizy więcej próbek.

Jeśli i te badania potwierdzą, że to nie marihuana, zarzuty wobec kobiety zostaną umorzone

– zapowiedziała szefowa prokuratury w Zabrzu.

Szefowa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu, Prokurator Joanna Kosińska, na prośbę gazety wyborczej zaleciła policji, by ta przyspieszyła sporządzenie opinii w sprawie zabezpieczonych liści konopi siewnych. Na taką ekspertyzę i decyzję czeka się nawet kilka tygodni, a w tym czasie niewinna kobieta znajdowałby się w areszcie. Końcowa ekspertyza była gotowa już po trzech dniach od wydania polecenia Prokurator Joanny Kosińskie, a jej wyniki sugerowały jasno, że z liści, które znaleziono w mieszkaniu nie ma możliwości wytworzenia środków odurzających.

Kobieta została zwolniona z aresztu z możliwością starania się o odszkodowanie za bezpodstawne zatrzymanie i areszt. Jej brat, Krzysztof R. przyznał, że zerwał konopie aby zrobić drobny szwindel. Jedyny szwindel, jaki udało mu się zrobić, to zafundować swojej siostrze ogromny stres.

Inna sprawa dotyczy naszego kolegi, który znalazł się w złym miejscu o nieodpowiednim czasie i w zupełnie przypadkowej sprawie policja znalazła się w jego mieszkaniu w celu przeszukania. Ujawnili słoiczek z niewielką zawartością marihuany oraz pudełeczko z zawartością suszu CBD. Michał kilkukrotnie przyznawał, że w słoiku znajduje się marihuana, natomiast w pudełeczku legalny susz. Jak się domyślacie, policjanci z uśmiechem na twarzy przesypali susz z pudełeczka do słoika z marihuaną i finalnie oskarżono go o posiadanie większej ilości marihuany, niż w rzeczywistości posiadał.

Czy policja otrzyma lepsze testery?

Policja do wykrycia zakazanych substancji używa narkotesterów, które potrafią wskazać jedynie ich obecność. Oczywiście badany susz konopi siewnych może zawierać do 0.2% THC, czyli dla obecnie używanych testerów jest one obecne w suszu co potwierdza, że badany susz to marihuana i zaczynają się nieprzyjemności.

Do wykrycia dopuszczalnego stężenia THC w badanym suszu niezbędny jest chromatograf, który jest urządzeniem typowo laboratoryjnym, więc wątpliwym jest by był na wyposażeniu radiowozów. W obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłby chromatograf, który byłby dostępny na każdym komisariacie, aby jak najszybciej zbadać susz i zakończyć ewentualne postępowanie karne.

Co raz więcej sklepów oferuje chociażby herbatki z suszu konopi siewnych. Zwyczajna pani Krystyna może zakupić sobie w sklepie ze zdrową żywnością paczuszkę legalnego suszu, a po chwili wylądować na dołku z zarzutem posiadania marihuany. Nie wspominamy nawet o sytuacji, w której podczas przeszukania jakiejś osoby ujawniono by wysokiej jakości susz CBD, który również pochodzi z upraw konopi przemysłowych. Wizualnie susz może wyglądać jak naprawdę wysokiej jakości marihuana.

Wątpliwym jest, że funkcjonariusze uwierzą w takiej sytuacji przeszukiwanej osobie, że susz jest w 100% legalny i nie wywołuje żadnych efektów psychoaktywnych. Osoba ta została by zakuta w kajdanki, przewieziona na komisariat, doszłoby do przeszukania miejsca zamieszkania, ewentualnego aresztu by finalnie po kilku tygodniach usłyszeć potwierdzenie swojego tłumaczenia.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać