Świat Waporyzacji ZIELONE NEWSY

Na czym polega waporyzacja marihuany i dlaczego jest lepsza od palenia?

W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje nowa metoda konsumpcji marihuany, jaką jest jej waporyzacja. Początkowo zjawisko to było popularne głównie w Ameryce Północnej, obecnie zaś moda na waporyzację przyszła do Europy, w tym również do Polski. Na czym polega waporyzacja marihuany i dlaczego jest o wiele lepsza od jej palenia? Dlaczego świat oszalał na punkcie waporyzacji? Odpowiedzi na te pytania poznasz z naszego artykułu!

Być może miałeś już okazję zetknąć się z pojęciem waporyzacji. Jeśli nawet tak było, spróbujmy na wstępie zdefiniować to pojęcie. Waporyzacja polega na podgrzaniu suszu do ovdpowiedniej temperatury (powinna ona mieścić się w przedziale 180-220°C), na skutek czego odparują zawarte w nim kannabinoidy, nie dojdzie jednak do zapłonu suszu  i produkcji dymu. Brak spalania jest kluczowym aspektem waporyzacji – dzięki jego brakowi użytkownik może wdychać nieszkodliwą dla zdrowia parę składającą się w przeważającej mierze z kannabinoidów zawartych w medycznej marihuanie. Para z waporyzatora nie zawiera za to długiej listy toksyn oraz substancji smolistych i rakotwórczych, które zawarte są w zwykłym dymie.

Z jakich powodów waporyzacja jest lepsza od palenia?

Zamieniając jointa, fifkę czy bongo na waporyzator przenośny bądź waporyzator stacjonarny  (ang. vaporizer) będziemy w stanie wyeliminować nawet 99% toksyn oraz innych niepożądanych substancji, które wdychalibyśmy wraz z dymem. Pozwoli to z jednej strony na zamknięcie dopływu toksyn do naszego organizmu, z drugiej strony będziemy zaś w stanie pozbyć się wszystkich uciążliwych symptomów będących wynikiem wieloletniego podtruwania się dymem.

„Już w kilka tygodni od zamiany dymu na parę z waporyzatora objawy takie jak uciążliwy kaszel palacza, zaleganie i odkrztuszanie flegmy czy uczucie ucisku w klatce piersiowej zaczną słabnąć, by wreszcie całkowicie zniknąć. Potwierdzają to badania naukowe.” – mówi w rozmowie z nami Ryszard Fazowski z VapeFully, ekspert z zakresu waporyzacji. Pierwszą przewagą waporyzacji nad klasycznym paleniem są więc względy zdrowotne. Nie jest zresztą przypadkiem, że w krajach od lat posiadających programy medycznej marihuany to właśnie waporyzacja jest zalecaną przez lekarzy metodą jej przyjmowania.

Aspekt finansowy

Inną przewagą waporyzacji nad klasycznym paleniem są względy finansowe. Jak wiadomo, marihuana kosztuje i każdy, kto pali ją regularnie, z pewnością te koszty odczuwa. Dobrej jakości waporyzator pozwala jednak w znacznej mierze te koszty zredukować – wydatki na marihuanę mogą ulec zmniejszeniu nawet o połowę! Jak to możliwe? Sekret tkwi w niezwykłej wydajności waporyzacji. Kiedy palimy tradycyjnymi metodami, wówczas nawet do 75-80% kannabinoidów ulega zniszczeniu na skutek zbyt wysokiej temperatury. Korzystając z vaporizera będziemy zaś w stanie przyswoić nawet do 80% znajdujących się w suszu kannabinoidów. Oznacza to więc, że wybierając waporyzację będziemy dostarczać sobie o wiele więcej kannabinoidów, dzięki czemu dla osiągnięcia rezultatów takich samych jak podczas palenia potrzebować będziemy o wiele mniejszych ilości suszu. A mniejsze zużycie suszu to mniejsze wydatki  i większe oszczędności.

Do korzyści z tego płynących chyba nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać. „Oczywiście, aby skutecznie wydobyć zawarte w suszu kannabinoidy potrzebny nam będzie waporyzator wysokiej jakości – najtańsze urządzenia, takie jak Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe nie zapewnią wydajności na sensownym poziomie. Z tego względu zakup waporyzatora wysokiej klasy, jak np. DaVinci IQ Vaporizer, jest w dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłacalny.” – daje Ryszard Fazowski.

Przyjemność waporyzacji

Wdychanie wolnej od toksyn pary zapewnia zdecydowanie przyjemniejsze doznania niż palenie. Para nie podrażnia gardła i nie parzy dróg oddechowych, dzięki czemu inhalacja sama w sobie jest o wiele bardziej komfortowa. Po drugie, smak pary z waporyzatora jest po prostu nieziemski! Paląc unicestwiamy znaczną część terpenów, czyli związków odpowiedzialnych za smak i aromat marihuany.

Podczas waporyzacji nie ma to miejsca, czego skutkiem są naprawdę niezwykłe doznania smakowe – mamy okazję poczuć prawdziwy smak i aromat naszej marihuany, wolny od nuty spalenizny. Ponadto, dzięki brakowi toksyn w parze z waporyzatora, jej wdychaniu będą towarzyszyły inne, znacznie przyjemniejsze doznania. Choć sama marihuana będzie działać mocniej niż palona, to po waporyzacji będziemy posiadali więcej energii do działania, będziemy mniej ociężali i „zamuleni” – to właśnie efekt braku przyswajania toksyn. Będziemy więc mieć więcej siły na cieszenie się przyjemnymi doznaniami płynącymi z konsumpcji suszu.

Dyskrecja waporyzacji

Brak dymu ma jeszcze jedną ogromną zaletę, jaką jest dyskrecja. Para z waporyzatora ma bez porównania mniej intensywny zapach – na świeżym powietrzu znika on w zasadzie natychmiast i osoba stojąca kilka metrów od nas ma bardzo małe szanse na wyczucie, czym aktualnie się inhalujemy. W pomieszczeniach zaś zapach będzie się utrzymywał bardzo krótko – jeśli lekko uchylimy okno to zniknie on w ciągu kilku minut. Nie będziemy więc mieli do czynienia z długo unoszącym się w powietrzu zapachem dymu, który dodatkowo wnika w meble, ściany, ubrania i włosy, lub co gorsza przenika pod zamkniętymi drzwiami na klatkę schodową czy do wścibskich sąsiadów.

Jak widać, jest wiele powodów by zamienić klasyczne palenie marihuany na jej waporyzację. Aby jednak w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z waporyzacji należy zakupić odpowiedniej jakości waporyzator, co wbrew pozorom wcale nie jest zadaniem łatwym.

Jak wybrać dobry vaporizer?

Wybór pierwszego waporyzatora dla laika może być nie lada wyzwaniem. Choć w polskich sklepach znaleźć możemy setki modeli waporyzatorów, to jedynie część z nich jest urządzeniami, których można używać bez obaw o zdrowie. Doskonałym przykładem jest tu przywoływany już wcześniej Titan 2 Hebe. Jest to urządzenie wykonane przy pomocy najtańszych dostępnych materiałów, które nie spełniają jakichkolwiek norm bezpieczeństwa, przede wszystkim zaś nie są odporne na działanie wysokich temperatur towarzyszących waporyzacji i pod ich wpływem mogą się topić i wydzielać toksyczne opary. Dodatkowo zaś, brak odpowiedniej izolacji komponentów elektronicznych sprawia, że oprócz oparów topionego plastiku użytkownik jest narażony na wdychanie również gazów wydzielanych przez rozgrzane podzespoły elektroniczne i baterie.

Zdecydowana większość polskich sklepów nie ma jednak zahamowań przed sprzedażą tego typu urządzeń, z racji na niską cenę cieszących się w naszym kraju sporą popularnością. „Z punktu widzenia użytkownika zakup urządzenia takiego jak np. Titan 2 Hebe jest pozbawiony sensu – co z tego, że jest tani, skoro jest trujący. Zdecydowanie warto więc dołożyć do porządnego waporyzatora – choć będzie on droższy to jednocześnie będzie na tyle wydajny i oszczędny, że jego zakup szybko się zwróci.” – komentuje cytowany już wcześniej Ryszard Fazowski. Nie znaczy to jednak, że nie damy rady kupić bezpiecznego dla zdrowia waporyzatora w cenie 300 czy 500 zł – to jak najbardziej możliwe, wszystko jest kwestią jakości danego modelu. Jak więc odróżnić bezpieczny waporyzator od takiego, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Najprostszym sposobem jest wybranie sklepu, który urządzeń niskiej jakości po prostu nie oferuje – spośród polskich sklepów jest to np. sklep z vaporizerami VapeFully, specjalizujący się w waporyzatorach klasy premium, nadających się również do użytkowania marihuany w celach medycznych i spełniających w związku z tym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Waporyzacja to same korzyści!

Zamiana klasycznego palenia marihuany na jej waporyzację to w zasadzie same korzyści! Waporyzując nie tylko przestaniesz truć się dymem i zadbasz o swoje zdrowie. Będziesz też w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy w wydatkach na susz i o wiele łatwiej zachowasz dyskrecję. Przede wszystkim jednak, waporyzacja jest po prostu o wiele przyjemniejsza – większość osób, które mają okazję skorzystać z wysokiej klasy waporyzatora już nigdy nie wraca do klasycznego palenia!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać