Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Meksyk: Legalizacja konopi indyjskich jeszcze w tym miesiącu

Legalizacja konopi indyjskich

Przewodniczący Meksykańskiego senatu, przedstawiciel rządzącej w meksyku partii oznajmił, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy, której celem jest legalizacja konopi indyjskich. Oznacza to, że rząd meksyku dotrzyma terminu legalizacji, który został wyznaczony przez Meksykański Sąd Najwyższy. Przypomnijmy – kilka miesięcy temu, SN w meksyku uznał konopną prohibicję za niezgodną z konstytucją!

Legalizacja konopi indyjskich w Meksyku – trwają intensywne prace

Na stół trafiło już wiele aktów prawnych, których celem jest legalizacja konopi indyjskich w Meksyku. Jednak senator Ricardo Monreal z ugrupowania MORENA powiedział, że o i jego partia są gotowi opracować nowy projekt reformy, który byłby owocem ostatnich tygodni forów publicznych i otwartych debat w tej sprawie. Członkowie innych ugrupowań Meksykańskiej Izby Deputowanych, zostaną zaproszeni do wspólnego rozważania nowego projektu ustawy.

„Myślimy, że nowe prawo, zatwierdzimy pod koniec października. Mamy taki harmonogram”

-powiedział Monreal.

Oznaczałoby to, że prawodawcy planują dotrzymać terminu zakończenia federalnego zakazu posiadania marihuany, który wyznaczył Sąd Najwyższy W ubiegłym roku sąd orzekł, że krajowy zakaz posiadania, używania i uprawy marihuany był niezgodny z konstytucją i stwierdził, że rząd musi formalnie zalegalizować te działania do października. Wielu kluczowych prawodawców stwierdziło, że kraj powinien pójść jeszcze dalej, regulując również prawnie sprzedaż i uprawę konopi indyjskich.

W ostatnich tygodniach Senat zorganizował szereg debat i wydarzeń, których celem było zebranie opinii społeczeństwa na temat propozycji legalizacji i wysłuchanie ekspertów. Podczas jednego panelu przedstawiciel Białego Domu mówił o potrzebie „solidnych regulacji” na legalnym rynku konopi indyjskich.

Różne pomysły na nowe prawo

W poniedziałek senat zorganizowała kolejne forum, na którym mówiono o międzynarodowym rynku marihuany.

Mario Delgado Carrillo, koordynator partii MORENA w Izbie Deputowanych, w zeszłym tygodniu złożył projekt ustawy mającej na celu zalegalizowanie i uregulowanie kwestii konopi indyjskich. Zaproponował rządowi kierowanie rynkiem, aby zapobiec monopolizacji przemysłu przez duże firmy.

Jednak jak podaje El Universal ani Monreal, ani prezydent Andrés Manuel López Obrador nie popierają wprowadzenia kontrolowanego przez państwo systemu obrotu marihuaną. Później Carrillo wyjaśnił, że jego projekt ustawy odzwierciedla jego osobiste preferencje. Monreal jednak zaznaczył, że jest skłonny uwzględnić pewne pomysły z jego propozycji.

Kolejny projekt ustawy legalizacyjnej, który zostanie wkrótce rozpatrzony przez Senat, został zaproponowany przez członka partii MORENA, senatora Julio Menchaca Salazara, we wrześniu br.

„Chodzi o to, aby postarać się stworzyć jak najlepsze prawo w tym zakresie”

-powiedział Monreal.

„Spędziliśmy wiele godzin debatując nad tą kwestią w Senacie i z szacunkiem zaprosimy wszystkich [posłów], aby dołączyli do nas w następnych debatach”

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać