Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Malezja: dekryminalizacja posiadania marihuany i innych używek

dekryminalizacja posiadania marihuany

Minister zdrowia Malezji zapowiedział, że wkrótce nastąpi dekryminalizacja posiadania marihuany oraz innych używek, na własny użytek. Nową strategię nazywa „polityką zmieniającą grę”, jak informuje The Straits Times. Jak będzie wyglądała „zmiana gry” w części świata znanej z bardzo restrykcyjnej polityki narkotykowej?

Malezyjska dekryminalizacja posiadania marihuany oraz innych używek

„Dekryminalizacja to usunięcie sankcji karnych za używanie lub posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek. Nie należy tego mylić z legalizacją narkotyków”

– oświadczył minister zdrowia Dzulkefly Ahmad dodając, że handel narkotykami „bez wątpienia pozostanie przestępstwem”.

Ministerstwo stwierdziło, że posunięcie to będzie kolejnym kluczowym krokiem w kierunku „osiągnięcia racjonalnej polityki antynarkotykowej, która stawia edukację i zdrowie publiczne przed karaniem i więzieniem”, nazywając uzależnienie „złożonym przewlekłym i nawracającym stanem medycznym”.

„Uzależniony powinien być traktowany jako pacjent (a nie przestępca), którego chorobę chcielibyśmy wyleczyć”

– dodaje.

Minister wskazał również na dowody, które wykazały, że depenalizacja posiadania narkotyków nie prowadzi do wzrostu ich zażywania i przestępstw związanych z narkotykami, a zamiast tego prowadzi do obniżenia kosztów w systemie sądownictwa karnego i racjonalnego podejścia do tematu używek.

Minister spraw wewnętrznych Malezji Muhyiddin Yasin powiedział w poniedziałek, że w malezyjskich więzieniach za posiadanie narkotyków przebywa 70.000 osób, Większość z nich to uzależnieni.

„Wraz z procesem dekryminalizacji więźniowie sklasyfikowani jako uzależnieni od narkotyków otrzymają leczenie i zostaną zrehabilitowani”

-powiedział ministar dla lokalnego dziennika Malaysian Insight.

Taka zmiana podejścia uważana jest za bezprecedensową, ponieważ kary za przestępstwa związane z narkotykami w Malezji są surowe, mogą obejmować kary pozbawienia wolności, biczowanie i grzywny, w zależności od rodzaju i ilości posiadanych narkotyków oraz stopnia wykroczenia. Za handel narkotykami malezyjskie prawo przewiduje karę śmierci. Nie tak dawno temu na łamach WeedNews pisaliśmy o wydanym przez malezyjski sąd wyroku śmierci za wytwarzanie oleju RSO dla potrzebujących.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać