Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Funkcja układu endokannabinoidowego oraz rola fitokannabinoidów zawartych w konopiach w cyklu rozrodczym kobiet oraz schorzeniach związanych z płodnością

Funkcja układu endokannabinoidowego

Każdy z nas posiada układ endokannabinoidowy (ECS) odkryty w 1988 roku przez Raphaela Mechoulama. Jego najważniejszą funkcją jest utrzymanie stanu homeostazy – ogólnego stanu zdrowia w naszym organizmie. Pełni on jeszcze jedną ważną rolę, a mianowicie steruje całym cyklem rozrodczym u kobiet który rozpoczyna się już w 20 tygodniu życia embrionalnego.

Funkcja układu endokannabinoidowego oraz rola fitokannabinoidów zawartych w konopiach w cyklu rozrodczym kobiet oraz schorzeniach związanych z płodnością.

Układ endokannabinoidowy (ECS) w ciele kobiety wpływa na wiele ważnych funkcji – rozpoczynając od procesu folikulogenezy tzn. procesu dojrzewanie oocytów – komórek, które dają początek komórkom jajowym. Receptory ECS znajdziemy w całym układzie rozrodczym: macicy, jajnikach, jajowodach, endometrium, a podczas ciąży we wszystkich warstwach łożyska.

Funkcja ECS, a HPO

Oddziałuje on także z osią Podwzgórze-Przysadka-Jajnik (HPO) wpływając na prawidłową funkcje układu hormonalnego i ta właśnie zależność jest jedną z najważniejszych funkcji kobiecego układu endokannabinoidowego ponieważ kontroluje on wytwarzanie hormonów w jajnikach, transport zarodka, jego implantacje oraz ułożenie w macicy.

Podczas owulacji w organizmie znacząco wzrasta poziom Anandamidu, który następnie spada przy zapłodnieniu. Enzymy (wchodzące w skład ECS) są zaangażowane w syntezę i usuwanie naszego endogennego kannabinoidu, którym jest anandamid, normalizując jego poziom w celu udanej implantacji.

Ścisła kontrola sieci: Endokannabinoidy – Hormony – Cytokiny jest konieczna do utrzymania zdrowej ciąży, a defekty jej pracy mogą skutkować patologiami.

Zarówno nasze własne kannabinoidy jak i fitokannabinoidy występujące w konopiach działają silnie rozkurczowo na mięsień macicy ciężarnych
zapobiegając poronieniom i porodom przedwczesnym.

Badania z 2020 roku jasno pokazują, że w patogenezie porodów przedwczesnych ma znaczenie ekspresja receptorów CB2 – im niższa
ekspresja (czytaj im mniej kannabinoidów) tym częściej występował poród przedwczesny.

Z badań nad gryzoniami wynika iż całkowita inaktywacja receptorów CB1 wywołała u myszy poród przedwczesny.

Modulowanie Układu Endokannabinoidowego okazuje się być bardzo obiecującą terapią w leczeniu problemów z płodnością. Jednak potrzebujemy w tej materii znacznie więcej badań i doświadczenia.

Aby ta gałąź nauki, jaką jest Medycyna Konopna mogła się rozwijać w Polsce konieczne jest wiele zmian legislacyjnych, a przede wszystkim
dekryminalizacja marihuany aby pacjent nie był stygmatyzowany i nie czuł się jak przestępca.

Funkcja układu endokannabinoidowego oraz rola fitokannabinoidów zawartych w konopiach w cyklu rozrodczym kobiet oraz schorzeniach związanych z płodnościąBIBLIOGRAFIA:
1) M.C. Dennedy, Am J.Obset et al „Cannabinoids and the human uterus
during pregnancy.” – Gynecol 2004
2) Battista N. Meccarielo et al „The role of endocannabinoids in gonad
function and fertility along the evoltionary axis.” 2012
3) El-Talatini MR, Taylor AH, Elson JC, Brown L, Davidson AC, Konje JC.
„Localisation and function of the endocannabinoid system in the human
ovary”. 2009
4) Stepan Feduniw Rzeszów „Poród przedwczesny, a ekspresja receptorów
kannabinoidowych w łożyskach”. 2020
5) H. Wang, H.Xie et al „Loss of cannabinoid receptor CB1 induces preterm
birth”. 2008
6) O’Llenecia S. Walker et al -Journal of Ovarian Research- „The role of
endocannabinoid system in female reproductive tissues” 2019
7) B. Park et al „Identification of the CB1 cannabinoid receptor and fatty acid
amide hydrolase (FAAH) in the human placenta” 2003
8) Emily Lee et al „The impact of state legalization on rates of marijuana use
in pregnancy in a universal drug screening population” 2020
9) S.K. Das et al „Cannabinoid ligand-receptor signaling in the mouse
uterus” 1995

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać