Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Czechy zalegalizują marihuanę już w przyszłym roku!

Czechy zalegalizują marihuanę

Czechy zalegalizują marihuanę już w przyszłym roku! Takie informacje docierają do nas od naszych południowych sąsiadów i wszystko wskazuje na to, że nie zamierzają zbyt długo czekać ze zmiana prawa. Pierwszy projekt ustawy ma być gotowy w marcu 2023. Oto Więcej informacji.

Czechy zalegalizują marihuanę już w przyszłym roku!

Wiele osób nadal błędnie uważa, że marihuana, jej posiadanie oraz uprawa są w Republice Czeskiej legalne. Nic bardziej mylnego. Owszem, po rozpadzie Czechosłowacji nastąpiła tam depenalizacja uprawy kilku roślin oraz posiadania suszu na własny użytek jednak nadal są to czyny zagrożone grzywną czyli wykroczenia. Uprawa i posiadanie znacznych ilości konopi indyjskich nadal zagrożona jest więzieniem, to samo dotyczy handlu.

Teraz ma się to zmienić, a marihuana ma zostać w pełni zalegalizowana i traktowana jak tytoń czy alkohol.

We wrześniu tego roku, rząd w Pradze zlecił Jindrichowi Voborilowi ​​opracowanie projektu ustawy o legalizacji marihuany. Czeski Koordynator ds. Narkotyków ma przedstawić pierwszy projekt w marcu 2023 r.

Partią, która w Czechach od lat mówi po potrzebie legalizacji marihuany jest Czeska Partia Piratów (CPS), obecnie najmniejsza partia w koalicji.

https://twitter.com/PiratskaStrana/status/1571439134702436353

„Pracujemy nad legalizacją! Będziecie mogli uprawiać do pięciu roślin, a także możliwa będzie sprzedaż licencyjna. Podatki przyniosą do budżetu miliardy koron i zmniejszą wydatki na represje. Bezpieczeństwo zostanie poprawione, bezsensowna kryminalizacja zostanie zniesiona, a czarny rynek mocno otrzyma mocny cios!”

– napisali Piraci Twitterze.

Jedyną partią koalicyjną, która nadal sceptycznie podchodzi do projektu, jest Unia Chrześcijańska (KDU-CSL).

Krajowy Koordynator ds. Narkotyków Jindřich Vobořil, który reprezentuje tę samą partią co obecny premier uważa, że legalizacja i  państwowa kontrola zmniejszą ryzyko uzależnień.

W swoim projekcie zaproponował, aby zarówno nad produkcją, jak i sprzedażą produktów konopnych nadzór pełniły agencje rządowe.

Licencjonowane firmy będą działać według ścisłych zasad dotyczących produkcji marihuany. Sprzedawcy musieliby ubiegać się o licencję państwową. Obecnie nadal nie jest jasne, czy konsumenci będą musieli się rejestrować. Będę dążył do tego, by jak najmniej marihuany było konsumowane poprzez konwencjonalne palenie, które jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia

– powiedział Voboril.

Dodał też, że jest za tym, aby promować zdrowsze od palenia formy konsumpcji zioła takie jak waporyzacja czy konsumpcja w postaci np. ciastek.

Czechy zalegalizują marihuanę we współpracy z Niemcami?

„Praga koordynuje prace nad ustawą legalizacyjną z Berlinem, gdzie rząd również zajmuje się kwestią konopi”

– poinformował Voboril i dodał:

„Nasi koledzy z Niemiec chcą, aby konopie przeznaczone na rynek niemiecki były uprawiane i przetwarzane tylko w Niemczech. I my robimy to samo. Z drugiej strony uważam, że powinniśmy się wzajemnie zaopatrywać.”

Przypomnijmy, że Niemiecki rząd podał pierwsze założenia planowanej legalizacji. Pisaliśmy o tym T U T A J.

Czechy dążą do porozumienia o wzajemnym otwarciu rynku konopi co początkowo dawałoby korzyści obu krajom. Czechom bo rynek Niemiecki jest ogromny i zapewniłby zbyt Czeskim podmiotom. Niemcom bo Czesi początkowo wsparliby produkcję przeznaczona na tamtejszy rynek. Jednak w dłuższej perspektywie może to już nie być takie korzystne dla Czechów.

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji w kwestiach takich jak dozwolona ilość posiadanego suszu czy maksymalnej jednorazowej sprzedaży w przypadku licencjonowanych punktów. Z drugiej strony Czesi wspominają o traktowaniu marihuany jak alkoholu i tytoniu.

Źródło: DW.com

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać