Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

4 podstawowe powody żółknięcia liści Twojej roślinki.

Jak powszechnie wiadomo, żółknięcie liści często spotyka początkujących, ale i tych doświadczonych ogrodników. Ci pierwsi nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę, by stwierdzić, co jest przyczyną tego procesu, lub jak sobie z nim poradzić?

Odpowiedzią jest chloroza – jest to techniczna nazwa redukcji chlorofilu, która przyczynia się do zmiany barwy zielonej, właśnie w żółtą, która w żaden sposób nie cieszy naszego oka, a początkującego growera może przyprawić o zawał.

Ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu, który znacznie wpływa na rozwój naszych pociech. Lista, którą Wam przedstawimy nie jest ostateczna, ale postaramy się dokładnie opisać cztery podstawowe powody żółknięcia listków, oraz wyjaśnimy w jaki sposób sobie z poradzić z tymi problemami.

Niewystarczająca ilość światła

Podczas fotosyntezy, rośliny potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego oraz dwutlenku węgla, które przekształca w energię do budowania swojej masy. Bez odpowiedniej ilości lumenów, liście zaczną żółknąć i tym samym zablokują rozwój rośliny. Światło zwykłych żarówek jest stanowczo niewystarczalne.

Zwiększ ilość lumenów poprzez odpowiednie dobranie lampy do powierzchni, na której planujesz prowadzić swoje roślinki. Rynek konopny oferuje całą masę lamp, które dedykowane są właśnie do uprawy roślin; lampy sodowe (HPS), metahalogenowe(MH), CFL(świetlówki) czy lampy ledowe(diody elektroluminoscencyjne), które dodatkowo zaoszczędzą pobór prądu, niestety są też bardzo kosztowne. Pomogą też rozwiązać problem wysokiej temperatury, jeśli sama wentylacja nie jest w stanie zbić kilku stopni. Jeśli posiadasz odpowiednio dobrany sprzęt, a Twoje wykazują niedobory światła (również wyciąganie się odrostów jest tego przykładem), obniż jej wysokość. Pamiętaj, by nie przesadzić i nie przypalić szczytów.

Nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie

Konopie lubią „mokro-suchy” schemat podlewania, oznacza to, że podlewamy rośliny obficie wtedy, gdy donica jest zupełnie sucha. Nie możesz tym samym dopuścić do przesuszenia korzeni, choć zasada „lepiej przesuszyć niż przelać” ma tu dość istotne znaczenie – dużo łatwiej zwilżyć glebę, by korzenie zaczęły czerpać ją z ziemi, niż osuszyć duszące się w błotku korzonki. Przelane jak i przesuszone rośliny szybko zaczną okazywać oznaki chlorozy.

Podlewaj roślinki wtedy, gdy tego potrzebują. Kiedy podlejesz swoje rośliny, podnieś donicę i wyczuj jej wagę, porównaj z suchą donicą – zyskasz tym punkt odniesienia, kiedy roślina ma „za sucho” a kiedy jest idealnie „nawodniona”. Pamiętaj by woda nie leciała prosto z kranu! Twarda woda zablokuje twoje rośliny, podobnie jak jej złe pH. Wszystko wydaje się banalnie proste, ale to podstawowe błędy popełniane przez początkujących.

Zły balans pH gleby

pH to potencjalny pomiar kwasowości lub zasadowość mieszaniny gleby lub pożywki. Gleba powinna mieć pH w granicach 6-7, natomiast woda w uprawach hydroponicznych 5,5-6,2. Wszelkie wahania pomiędzy tymi parametrami mogą spowodować blokowanie się roślin – nie będą one pobierały substancji odżywczych z gleby, przez co roślina zacznie stopniowo obumierać – oczywiście proces zacznie się od żółknięcia liści. Uważaj, by nie pomylić złego pH z niedoborem takich pierwiastków jak azot lub żelazo!

Zainwestuj w miernik pH i regularnie kontroluj jego stan w glebie oraz wodzie i odżywkach, którymi częstujesz swoje roślinki. Jeśli balans jest naruszony, zbij lub podwyższ pH o odpowiednią ilość punktów – w dobrym growshopie znajdziesz kropelki do zwiększania i zbijania pH. Istnieją też domowe sposoby, które znajdziesz na forach tematycznych takich jak www.growlike.pro.

Niedobory składników pokarmowych

Jeśli wszystkie wspomniane wcześniej problemy nie są przyczyną żółknięcia liści, przyjrzyj im się dokładniej. Wspominany wcześniej azot i żelazo są najczęściej spotykanym niedoborem, oznacza to, że te pierwiastki najłatwiej wypłukać z gleby. Mogą to być również wszelkie marko i mikroelementy.

Zbyt intensywne nawożenie podczas zablokowanej rośliny przyniesie tylko niechciane korzyści – substancje odżywcze zaczną kumulować się w glebie, a korzenie będą nimi przytłoczone i nie będą w stanie ich zaabsorbować. Przenawożenie zazwyczaj objawia się żółknięciem/przypalaniem końcówek liści.

Miej kontrolę nad tym, jakich nawozów używasz. Każda butelka ma na etykiecie oznaczenie NPK, gdzie „N” oznaczna Azot, „P” oznacza Fosfor a „K” oznacza Potas, staraj się dostosowywać do tabeli dawkowania dołączonej przez producenta, choć nie zawsze się to sprawdza, rośliny to żywe istoty i każda z nich jest inna, podobnie jak my, różnie mogą reagować na te same stężenie pierwiastków.

Warto zapoznać się również z tabelą niedoborów, po przestudiowaniu lub porównaniu, łatwiej będzie zdiagnozować konkretny niedobór danych składników pokarmowych.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać