Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Urugwaj: Legalizacja marihuany nie spowodowała jej większego spożycia wśród młodzieży

Legalizacja marihuany

Całkowita legalizacja marihuany w Urugwaju nastąpiła siedem lat temu. Niedawne zakończone zostały badania mające na celu sprawdzić wpływ nowego prawa na spożycie konopi indyjskich wśród młodzieży. Ich wyniki zostaną opublikowane na łamach International Journal of Drug Policy w przyszłym miesiącu. Autorzy badania mówią, że dostarcza ono pierwszych empirycznych dowodów wpływu nowego prawa na używanie konopi przez młodzież i związane z tym ryzyko. 

Legalizacja marihuany w Urugwaju nie zwiększyła jej spożycia wśród młodzieży

W zapowiedzi artykułu, który w przyszłym miesiącu pojawi się na łamach International Journal of Drug Policy czytamy:

W 2013 roku Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę, ustanawiając niekomercyjny państwowy model regulacyjny produkcji i podaży. To badanie dostarcza pierwszych dowodów empirycznych na temat jego wpływu na używanie konopi przez młodzież i związane z tym ryzyko.

W badaniu porównane zostały dane z badań ankietowych przeprowadzanych co dwa lata wśród uczniów szkół średnich z Montevideo i regionów we wnętrzu Urugwaju po legalizacji (2014–2018) oraz po realizacji założeń nowego prawa np. unormowanie kwestii punktów dystrybucji, którymi zostały apteki (2015–2018).

Wyniki badania

O wynikach badania jego autorzy piszą następująco:

Nie znajdujemy dowodów na wpływ (nowego prawa – przyp.red.) na używanie konopi indyjskich lub na ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich. Stwierdzamy wzrost świadomości dostępności konopi indyjskich wśród studentów (58% vs. 51%) po legalizacji.

Autorzy badania chwalą funkcjonujące obecnie w Urugwaju rozwiązania stwierdzając, że faktycznie mogą one powodować spadek spożycia marihuany wśród młodzieży. Dodali też, że:

Nasz okres badań stanowi okres przejściowy: możliwość zakupu w aptece, zdecydowanie najpopularniejszy sposób dostępu, nie był dostępny do lata 2017 r. Dodatkowe badania będą ważne w celu oceny długoterminowych skutków nowego prawa

Marihuana w Urugwaju

Według prawa Urugwaju sprzedaż konopi indyjskich jest dozwolona dla osób od 18. roku życia, które są zameldowane na terenie kraju. Konopną produkcją mogą się zajmować wyłącznie podmioty posiadające licencję państwową, a swoje produkty mogą sprzedawać tylko w wyznaczonych punktach, którymi są apteki. Cena za susz jest regulowana przez państwo i na chwile obecną wynosi 1.30 USD za gram. Poziomy THC są ograniczone przez państwowe organy regulacyjne. Osoby nabywające konopie indyjskie muszą wpisać się do krajowego rejestru użytkowników marihuany. Miesięcznie można nabyć maksymalnie 40 gramów.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać