Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Pierwszy w Polsce proces o odmowę leczenia marihuaną

Pierwszy w Polsce proces o odmowę leczenia marihuaną

Wkrótce ruszy pierwszy w Polsce proces o odmowę leczenia marihuaną. Matka zmarłej dziewczynki, której uniemożliwiono leczenie epilepsji przy pomocy konopi pozywa instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka.

Czteroletnia Ola Janowicz zmarła po ataku epilepsji. Miała przyjmować medyczną marihuanę jednak lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka nie chciał wypisać recepty. Prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mówią, że to było niezgodne z aktualną wiedzą medyczną  i sprzeczne z ustawą o prawach pacjenta, a lekarze z CZD po za śmiercią dziecka spowodowali u matki “poważne cierpienie psychiczne”.

Zarzuty

Ola Janowicz od urodzenia zmagała się z atakami padaczkowymi. Zmarła dwa lata temu. Teraz matka Oli pozwała do sądu Centrum Zdrowia Dziecka, które dziewczynkę „leczyło” za to, że jej córka bardzo cierpiała, a ona musiała bezradnie na to patrzeć. Zarzuty są takie, że odmówiono leczenia konopiami dziecku, które tego wymagało – mówi mama Oli. Chodzi o leczenie marihuaną zawierającą psychoaktywną substancję THC.

Marihuana kontra padaczka

Dzieci z padaczką lekooporną pod jej wpływem mają zdecydowanie mniej ataków – potwierdza to doktor Marek Bachański, który w Centrum Zdrowia Dziecka zajmował się takimi pacjentami. Przepisywał i podawał im marihuanę w celach medycznych.Trzy lata temu szpital zwolnił doktora Bachańskiego, a dzieci, którymi się zajmował, przejął inny lekarz. Po tej zmianie okazało się, że mała Ola nie otrzyma leku, ktory mial byc sprowadzony w formie , nie dostała. – Pani Paulinie powiedziano, że wobec jej córki konopna terapia nie zostanie zastosowana. Wystosowano oświadczenie, że szpital takiej terapii nie prowadzi, co nie było prawdą. Dlatego składamy pozew przeciwko tej placówce – mówi adwokat Monika Diehl.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Paulinie Janowicz z Wrocławia w sprawie przeciwko Instytutowi Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka pomagać będzie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Matka pozwała szpital za odmowę leczenia z wykorzystaniem marihuany na skutek czego jej czteroletnia córka Aleksandra zmarła w wyniku ataku epilepsji w maju 2016 roku. Sprawa prowadzona jest w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC, Paulinę Janowicz będą reprezentować pro bono adwokaci z kancelarii Clifford Chance.

Szczytny cel

Mama małej Oli domaga się 150 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie jej dóbr osobistych – nie mogła z powodu choroby córki nawiązać z nią relacji. Pieniądze mają być przekazane na Fundację Ola, która pomaga pacjentom chcącym skorzystać z leczenia marihuaną.

Pieniążki, jeżeli je wygramy, przeznaczymy na to, żeby zakupić ekstrakty i je rozdawać najbardziej potrzebującym

– tłumaczy Paulina Janowicz. Już po śmierci Oli Sejm znowelizował prawo. W tej chwili teoretycznie każdy lekarz może wypisać receptę na lek z marihuaną medyczną(jednak kto się tematem interesuje wie, że ta ustawa to bubel), a doktor Marek Bachański został decyzją sądu przywrócony do pracy w Centrum Zdrowia Dziecka. Jak mówi lekarz, po wyroku sądu starał się powrócić do leczenia medyczną marihuaną, nie udało się. Pozew Pauliny Janowicz i jej córki Oli jest objęty specjalnym programem spraw precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać