Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Kanada: Kłopotliwa amnestia dla skazanych za posiadanie marihuany

posiadanie marihuany

Gdy legalizacja konopi indyjskich w Kanadzie stała się faktem, zaczęto się zastanawiać co z osobami, które przed zmianą prawa usłyszały wyroki za posiadanie marihuany. Mówiło się o pełnej amnestii, jednak ostateczna wersja uchwalonych przepisów mocno od niej odbiega. Na chwile obecną, z nowego prawa skorzystały zaledwie 44 osoby.

Amnestii za posiadanie marihuany niestety nie będzie

Kanadyjscy liberałowie odrzucili pomysł całkowitego skasowania zapisów dotyczących wyroków za posiadanie marihuany na własny użytek. Zamiast tego w życie weszła usprawniona wersja procedury „zawieszenia kartoteki”, która w kanadzie jest dostępna także w przypadku innych przestępstw, z wyłączeniem okresu oczekiwania i opłatą w wysokości 631 $ – informuje GlobalNews.ca.

Szacuje się, że około 250 000 Kanadyjczyków ma w kartotekach zapisy z czasów marihuanowej prohibicji. Jednak w tej liczbie są też osoby skazane za przestępstwo związane z posiadaniem narkotyków, nie koniecznie marihuany, dlatego nie wiadomo o jakiej liczbie obywateli mowa. Jednak większość wyroków za posiadanie dotyczy właśnie niewielkich ilości marihuany. Ponadto osoby, które mają zapisy dotyczące innych przestępstw, nie kwalifikują się do programu.

Biurokracja, koszta i inne przeszkody

Ponad miesiąc po tym, jak rząd federalny ogłosił, że rusza długo zapowiadany program „amnestii” i można składać wnioski, przyznano tylko 44 „zawieszenia wyroków”, 71 osób złożyło wniosek.

„Bilans wniosków jest jeszcze badany, część mogła zostać zwrócona wnioskodawcom jako niekompletne lub wadliwie wypełnione”

-powiedziała rzeczniczka komisji ds. Zwolnienia warunkowego Iulia Pescarus Popa.

Caryma Sa’d, prawnik z Toronto zaznacza, że proces ten jest uciążliwy i biurokratyczny.

Twierdzi też, że złożenie wniosku może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Problem ten dotyczy głównie osób z wyrokami, które zapadły wiele lat temu, zanim akta były archiwizowane cyfrowo. Stare wyroki się tam nie znajdują.

„Zakładając, że wyrok za posiadanie marihuany zapadł, zanim zapisy zaczęły być tak zdigitalizowane, jak obecnie, możliwe jest, że ułaskawienie mogłoby faktycznie doprowadzić do umieszczenia akt w spisie cyfrowym. Kiedy będą np przekraczać granicę, to informacje o ich „kryminalnej” przeszłości, zamiast leżeć na dnie jakiejś starej szafy, wyświetlą się na monitorze kontrolera.”

-powiedziała Sa’d.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać