Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Francja uruchamia program refundacji medycznej marihuany

program refundacji medycznej marihuany

Francja uruchamia program refundacji medycznej marihuany. Niespełna rok temu informowaliśmy, że francuskie władze planują uruchomić pilotażowy program leczenia medyczną marihuaną. W zeszłym tygodniu poznaliśmy szczegóły oraz datę rozpoczęcia programu, w ramach którego 3000 pacjentów przez 2 lata będzie się leczyło medyczna marihuaną, kompletnie za darmo.

Francja uruchamia program refundacji medycznej marihuany

O planach francuskiego rządu informowaliśmy w listopadzie zeszłego roku. Teraz Francuskie władze podały szczegóły programu.

Wstępnie zakładano, że program wystartuje jeszcze w tym roku. Jednak ostatecznie datę wyznaczono na 21. marzec przyszłego roku.

Program potrwa 2 lata, które liczone będą od momentu wystawienia pierwszej recepty. Przez ten czas, grupa maksymalnie 3000 osób, będzie otrzymywać marihuanę nieodpłatnie.

Nie wiadomo jeszcze kto zajmie się dostawami suszu. Uprawa we Francji jest póki co niezgodna z prawem i rząd będzie szukał firm z zagranicy kraju. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg.

Według wydanego w tej sprawie dekretu,  za realizację projektu odpowiada Ministerstwo Zdrowia i Solidarności, które we współpracy z dyrektorem generalnym francuskiej Agencji Nadzoru Leków i Produktów Leczniczych (ANSM), podejmie decyzję w kwestii charakterystyki leków (w tym przypadku suszu medycznej marihuany) tj. składu postaci farmaceutycznej i specyfikacji technicznej. Ustalą też listę przypadłości, na które lekarze będą mogli przepisać MM. Oba urzędy we współpracy ustala też konkretne procedury importu, przechowywania oraz dystrybucji konopi indyjskich. Przetarg na wybór produktów konopnych, które zamówi ministerstwo, ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

Za wdrożenie rejestru pacjentów, który będzie aktualizowany za zgodą pacjentów przez lekarzy i apteki, odpowiadać będzie ANSM. Rejestr będzie służył kilku celom związanym z nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

Lekarze i apteki będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie, ale ich udział w programie będzie dobrowolny.

Budżet niezbędny do przeprowadzenia eksperymentu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez francuski parlament.

Program refundacji medycznej marihuany startuje 21.03.2021 i potrwa 2 lata od momentu wystawienia pierwszej recepty.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać