Ciekawostki Zielonego Świata Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Dlaczego palenie trawki powoduje efekt czerwonego oka.

Dlaczego marihuana powoduje, że masz czerwone oczy? Jest to odwieczne pytanie każdego nastolatka tuż przed spotkaniem rodziców po tym, jak palił jointa. Jest to również pytanie zadawane przez każdego ucznia lub pracownika powracającego do pracy po szybkim paleniu w przerwie lunchowej. Czerwone oczy po paleniu trawki to murowana wpadka. Oczy nabiegłe krwią zawsze zdradzą cię w najbardziej nieodpowiednich momentach.

Nawet jeśli codziennie palisz trawkę i rozwinęła się u ciebie solidna tolerancja, nie możesz uniknąć czerwonych oczu. Bez względu na to, czy po paleniu trawki czujesz się trochę oszołomiony czy całkiem odjechany, czerwone oczy mogą pojawić się w każdej chwili. Przekrwione oczy nie zdarzają się tylko palaczom. Ten efekt uboczny używania trawki zdarza się również tym, którzy ją jedzą. Niektóre osoby są niestety bardziej podatne niż inne.

Dlaczego więc konsumpcja trawki powoduje czerwone oczy?

Chociaż istnieje wiele różnych znanych kannabinoidów występujących w trawce, tylko jeden winowajca odpowiedzialny jest za przekrwione oczy: THC. Tetrahydrocannabinol jest dominującym kannabinoidem w większości odmian marihuany. Jest on właśnie tym kannabinoidem, który odpowiada za doprowadzenie cię do stanu odurzenia. Natomiast wiele innych kannabinoidów trafia do aptek, gdyż mają działanie ściśle lecznicze.

Jednym z efektów ubocznych THC jest uczucie suchości w jamie ustnej; innym jest spadek ciśnienia krwi. Jeśli kiedykolwiek czułeś się lekko oszołomiony, to jest to dobry przykład tego, jak szybko THC może obniżyć twoje ciśnienie krwi. W większości przypadków nie jest to niebezpieczne, ale ma wpływ na komórki krwi w gałkach ocznych.

Twoje ciało umie dobrze dostosowywać się w odpowiedzi na drobne stresory. Doskonałym przykładem jest sposób, w jaki naczynia krwionośne w twoich oczach rozszerzają się w odpowiedzi na niskie ciśnienie krwi. Wszystko to ma na celu utrzymanie wystarczającego ciśnienia w gałce ocznej dla prawidłowego widzenia.

Rozszerzone naczynia włosowate i otwarte naczynia krwionośne przyjmują więcej krwi i gałki oczne zaczynają być czerwone i przekrwione. W porównaniu z innymi obszarami ciała, przepływ krwi jest bardziej widoczny na białkach twoich oczu.

Inną irytującą przyczyną czerwonych oczu mogą być alergie. Nie wszyscy odczują reakcję alergiczną na trawę, ale niektórzy ludzie mogą zauważyć, że dym drażni ich oczy. Jeśli twoje oczy swędzą, są szczególnie suche lub szczególnie wilgotne, może to być sygnałem świadczącym o uczuleniu. Więc nie tylko walczysz z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, ale także alergią na marihuanę!

Jak pozbyć się czerwonych oczu

Nieważne, w jaki sposób na to patrzysz, czerwone oczy są nieuchronnym efektem ubocznym palenia trawki. Ponieważ czerwone oczy są wewnętrzną reakcją na kanabinoidowy THC, nie da się tego uniknąć przez jedzenie konopi zamiast palenia. Wręcz przeciwnie, ponieważ konopie do jedzenia są zwykle silniejsze, twoje oczy mogą po prostu stać się jeszcze bardziej czerwone. Im wyższy THC, tym większe ryzyko, że skończysz z przekrwionymi oczami.

Istnieje kilka wstępnych badań nad możliwymi lekami na suchość w jamie ustnej, ale nikt jeszcze nie odkrył, jak leczyć zaczerwienione oczy. Jednakże istnieje kilka sposobów na uniknięcie lub przynajmniej zredukowanie czerwonych oczu po paleniu lub przyjmowaniu konopi indyjskich.

Krople do oczu

Sprzedawane w drogeriach i na stacjach benzynowych krople do oczu są idealnym rozwiązaniem. Tanie, szybkie i skuteczne krople do oczu są jednym z najbardziej popularnych sposobów na zmniejszenie ogólnego zaczerwienienia. Nie leczą przyczyny (rozszerzone naczynia krwionośne), ale mogą przynajmniej pomóc złagodzić suche lub swędzące oczy, podczas, gdy działanie marihuany trwa. Wiele osób stosuje też krople na zapalenie gałki ocznej bądź spojówek, które dostępne są jedynie na receptę. Często zdarza się, że używają ich zbyt często co może powodować późniejsze problemy ze wzrokiem!

Niskie Stężenie THC

Jeśli ktoś pali trawkę dla celów leczniczych, może warto kupić inną odmianę z niższymi poziomami THC. W różnych odmianach marihuany występują różne ilości i mieszanki kannabinoidów i może się okazać, że inna odmiana będzie równie korzystna z medycznego punktu widzenia dla twojej dolegliwości. Oczywiście, jeśli po prostu palisz trawkę dla stanu euforii, to rozwiązanie nie zadziała dla ciebie.

Odpowiednie planowanie

Każdy, kto próbuje uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy twoje przekrwione oczy zdradzą, że paliłeś trawkę, może po prostu zmienić czas palenia. Nie pal tuż przed pracą, jeśli spodziewasz się, że twój szef może się zainteresować twoimi czerwonymi oczami. Nie używaj konopi, jeśli rodzice wkrótce wrócą do domu. Korzystaj z marihuany w czasie, kiedy możesz się zrelaksować i nie martwić o stan swoich gałek ocznych.

 

Leki na alergię

Jeśli podejrzewasz, że walczysz z reakcją alergiczną na marihuanę, spróbuj antyhistaminy. Leki przeciwalergiczne (bez recepty) działają doskonale w celu zmniejszenia suchości i swędzenia oczu. Osoby palące regularnie mogą obawiać się długoterminowych efektów ubocznych leków przeciwhistaminowych, zanim zdecydują się przyjmować je codziennie. Natomiast zwykły palacz, który pali od czasu do czasu, nie powinien mieć żadnych problemów z przyjmowaniem tych leków przed paleniem trawki.

 

Okulary zamiast soczewek

Kiedy jesteśmy pod wpływem marihuany nasze powieki stają się nieco opuchnięte a sama powierzchnia oka staje się sucha. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych doskonale powinny rozumieć w czym tkwi problem.

Gdy nasze oczy są słabo nawilżone, soczewki zaczynają „sztywnieć” podrażniając tym samym oko co może powodować większe zaczerwienie oraz opuchliznę. Jeśli masz taką możliwość, wyciągnij soczewki przed sesją i korzystaj w tym czasie z okularów.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać