Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Czy zespół jelita drażliwego częściej występuję u palaczy marihuany?

Czy zespół jelita drażliwego częściej występuję u palaczy marihuany?

Czy zespół jelita drażliwego częściej występuję u palaczy marihuany? Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przeprowadzili analizę, która miałaby potwierdzać tę teorię.

Jak czytamy w serwisie termedia, na łamach European Journal of Gastroenterology & Hepatology pojawiło się kilka cennych informacji dotyczących zespołu jelita drażliwego (IBS). Mimo, iż schorzenie jest niegroźne, to bywa bardzo uciążliwe dla pacjentów, którzy muszą się z nim zmagać.

Czy zespół jelita drażliwego częściej występuję u palaczy marihuany?

Według aktualnej wiedzy naukowców w powstaniu schorzenia bierze udział zaburzenie na osi mózgu i jelita, którego jednym z elementów jest system endokannabinoidowy – z tego właśnie względu naukowcy przeprowadzili analizę danych nieco ponad 4,5 miliona osób, które ukończyły pełnoletność, która miała ocenić wpływ palenia marihuany na ryzyko związane z powstaniem zespołu jelita drażliwego.

Analizy przeprowadzone przez uczonych wykazały, że regularne palenie marihuany skutkuje dwa razy większym ryzykiem wystąpienia zespołu jelita drażliwego. U mężczyzn zależność okazała się szczególnie silna w porównaniu do kobiet oraz osób pochodzenia latynoamerykańskiego i kaukaskiego w porównaniu do Afroamerykanów. Z analizy wynika, że mężczyznom w naszej szerokości geograficznej należy odradzać palenia marihuany.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać