Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Czechy zmieniają prawo, do 1% THC w konopiach włóknistych oraz duże zmiany w uprawie medycznej marihuany

1% THC w konopiach włóknistych

We wczorajszym głosowaniu Czescy posłowie przegłosowali ostatecznie poprawki do ustawy o środkach odurzających, które zostały zaproponowane już kilka miesięcy temu. Najważniejsze zmiany to zwiększenie limitu THC w konopiach włóknistych oraz produktach konopnych do 1%, a także nowe regulacje dotyczące uprawy marihuany na cele medyczne, które znoszą wymóg posiadania drogich certyfikatów. Oto więcej informacji.

Czechy: 1% THC w konopiach włóknistych i produktach konopnych oraz duże zmiany w uprawie medycznej marihuany

Złożone kilka miesięcy temu przez partię Piratów poprawki do Czeskiej ustawy o środkach odurzających, zostały ostatecznie przyjęte podczas wczorajszego głosowania w tej sprawie. Czeskie media konopne informują, że droga do celu nie była łatwa, a część czeskich senatorów znacznie ją utrudniała. Jednak mimo przeciwności, Partia Piratów doprowadziła do zmiany przepisów na lepsze.

bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy dzisiaj więcej niż wymagane 101 głosów ZA. Nowelizacja została więc przyjęta w najlepszej możliwej formie (przynajmniej w stosunku do obecnych realiów politycznych). Wielkie podziękowania dla mojego szanownego kolegi Radka Holomčíka, który od ponad roku toruje drogę do sukcesu Komisji Rolnictwa. PS i Ministerstwu Rolnictwa.

Dziękuję również wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu naszych propozycji. Jest was wielu, więc nie będę ich wymieniał, ale tym bardziej dziękuję!

-napisał na łamach magazin-konopi.cz Tomáš Vymazal, poseł Republiki Czeskiej i członek Partii Piratów.

Oto najważniejsze zmiany w czeskich przepisach, które zaczną obowiązywać od 1. stycznia 2022 r.:

-Limit zawartości THC w konopiach włóknistych zostanie zwiększony do 1%. Rolnicy nie będą więc musieli martwić się kryminalizacją z powodu ładnej pogody i innych warunków korzystnie wpływających na uprawę, a co za tym idzie – wyższych stężeń kannabinoidów.

 

-Rolnicy uprawiający konopie włókniste z europejskiego katalogu nie będą musieli udowadniać zawartości THC w w swoich roślinach. Wystarczy, że przedstawią tylko świadectwo pochodzenia nasion.

 

-Dzięki bardziej dostępnym licencjom finansowo i administracyjnie nawet zwykli przedsiębiorcy będą mieli możliwość uczestniczenia w produkcji marihuany do użytku medycznego.

-Zniesienie konieczności posiadania certyfikatu dobrych praktyk produkcyjnych (GMP), który jest bardzo kosztowny.

-Dzięki umożliwieniu ekstrakcji konopi do celów medycznych dla większej ilości podmiotów, zakres postaci oraz dawkowania dla pacjentów leczonych konopiami indyjskimi zostanie znacznie rozszerzony.

 

-Wszystkie ekstrakty z konopi, które mają zawartość THC do 1% wagowo i które jednocześnie nie mają działania odurzającego, zostaną całkowicie zwolnione z reżimu substancji odurzających. Oznacza to, że na przykład maść zrobiona z nieodurzającej odmiany konopi (maść CBD) nie będzie traktowana jak substancja odurzająca, chociaż zawiera THC i chociaż oryginalna roślina konopi może przekraczać 1% THC. Dzięki rozcieńczeniu substancji czynnych podczas produkcji maści powstaje „ekstrakt”, który nie będzie substancją odurzającą w rozumieniu prawa.

Przypomnijmy, że na chwile obecną, wg. polskiego prawa, każdy produkt zawierający powyżej 0,2% THC uznawany jest za narkotyk, nawet jeśli nie posiada właściwości odurzających.

Czechom gratulujemy postępu i czekamy na zmiany także na naszym podwórku!

Źródło: magazin-konopi.cz

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać