Świat Medycznej Marihuany Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Co to jest układ endokannabinoidowy czyli w jaki sposób działają na nas konopie

układ endokannabinoidowy

Chcąc Was wprowadzić do świata terapeutycznego działania konopi, o którym będę pisać na łamach WeedNews.pl – postanowiłam zacząć od kwestii absolutnie podstawowej: dlaczego i w jaki sposób konopie działają na nasz organizm oraz czym jest układ endokannabinoidowy, który aktywują.

Konopie oraz ECS

Konopie – rośliny z rodziny Cannabis Sativa L. – zawierają szereg różnych substancji aktywnych, wśród których znajdziemy dość unikatowe związki (zawiera je niewiele roślin natomiast w konopiach występuje ich najwyższe stężenie) są to fitokannabinoidy takie jak np. CBD, THC, CBG, etc. To właśnie one, kannabinoidy, w największym stopniu oddziałują na nasz organizm (1), a ich działanie modyfikowane jest z kolei przez zawarte w konopiach terpeny.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż wszyscy posiadamy układ endokannabinoidowy (ECS), który jest za to odpowiedzialny. Układ ten występuje u wszystkich kręgowców.

Układ endokannabinoidowy został odkryty w 1988 r. przez zespół nieżyjącego już niestety – Prof. Raphaela Mechoulama . Pomimo że odkryto go 35 lat temu – wyewoluował już bardzo dawno temu i posiadają go nawet tak prymitywne organizmy jak ŻACHWY– są to niewielki organizmy morskie z rodziny osłonic (2).

ECS pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji (np.: Funkcja ECS w cyklu rozrodczym kobiet oraz schorzeniach związanych z płodnością)

Układ endokannabinoidowy jest m.in. centrum logistycznym do przesyłania informacji pomiędzy poszczególnymi układami oraz narządami. ECS jest niesłychanie istotny dla wszystkich organizmów, które go posiadają gdyż to właśnie on posiada funkcję regulacji wielu innych układów w tym np. układu immunologicznego, który m.in. odpowiada za naszą odporność na wszelkie infekcje. Aktywny układ kannabinoidowy pozytywnie wpływa m.in na układ wydalania wewnętrznego, układ nerwowy, układ rozrodczy, układ trawienia, układ rozrodczy, układ oddechowy, układ trawienia, układ hormonalny czy układ moczowy i inne. Jak widać konopie i zawarte w nich składniki aktywne mogą zdecydowanie poprawić jakość życia na bardzo wielu płaszczyznach zdrowotnych.

Czym jest Układ endokannabinoidowy ECS

ECS tworzą receptory kannabinoidowe rozmieszczone w całym naszym organizmie, w różnym natężeniu dla różnych organów.

Dwa najlepiej poznane/zbadane to receptor CB1 oraz receptor CB2.

To właśnie z tymi receptorami łączą się zawarte w konopiach kannabinoidy poprzez co oddziałują na nasz organizm i na naszą świadomość

Receptory kannabinoidowe znajdziemy w każdym układzie, w każdym narządzie – z wyjątkiem pnia mózgu oraz rdzenia przedłużonego (a mówiąc dokładniej – jest ich tam bardzo mało)

Jak wcześniej wspomniałam z receptorami fitokannabinoidy zawarte w konopiach łączą się z receptorami kannabinoidowymi CB1 oraz CB2. Aktywacja systemu endokannabinoidowego to nic innego jak dostarczenie kannabinoidów to receptorów CB1 i CB2.

Co ciekawe, aktywujące ECS kannabinoidy produkują nie tylko konopie, wytwarzamy go także my, ludzie.

Nasze organizmy produkują substancje bardzo podobne do tych znajdujących się w konopiach I jest to kolejna składowa naszego układu endokannabinoidowego, mowa o – endokannabinoidach, czyli naturalnie produkowanych przez nasz organizm kannabinoidach.

Dwa najbardziej poznane/zbadane endokannabinoidy to Anandamid I 2Arachidonyloglicerol.

Endokannabinoidy łącząc się receptorami kannabinoidowymi pełnią szereg ważnych funkcji w naszym
organizmie.

Bardo ciekawe i pokazujące moc kannabinoidów jest to, że niedawne badania wykazały, iż za tzw. haj biegacza odpowiedzialne są nie endorfiny, a właśnie endokannabinoidy, które nasz organizm wytwarza podczas wysiłku fizycznego. Dokładnie tak, za bardzo przyjemne uczucie po skończonym treningu odpowiada kannabinoid – anandamid. Co ciekawe, jego struktura chemiczna jest zbliżona do struktury innego kannabinoidu – THC. Wiecej na ten temat przeczytasz T U T A J.

Ważną częścią Układu endokannabinoidowego są też enzymy odpowiedzialne za syntezę oraz degradację kannabinoidów. Na przykład hydrolaza amidów kwasów tłuszczowych pełni kluczową rolę w usuwaniu anandamidu z naszego organizmu.(4)
Wspomniany już wcześniej Anandamid (ze starohinduskiego Ananda oznacza błogość, euforię, ekstazę)
ma działanie psychoaktywne podobne do działania ^9 tetrahydrokannabinolu zawartego w konopiach
Indyjskich.(podobne, a nie takie samo)(5)

Niebawem napiszę o paru trikach odnośnie wpływania na działanie tego enzymu, ponieważ spowalniając jego działanie anandamid nie zostaje usunięty z organizmu, co za tym idzie następuje jego kumulacja co prowadzi do uczucia szczęścia.

Prawidłowa praca układu endokannabinoidowego jest kluczowa do utrzymania homeostazy, czyli ogólnego zdrowia i należy o nią zadbać na wielu płaszczyznach – aktywność fizyczna, używanie konopi, sen oraz dobra dieta, w której występują konopie potrafią zdziałać cuda.

Układ endokannabinoidowy pełni istotną role dla naszego organizmu i zdrowia, a jego aktywacja potrafi znacząco podnieść komfort życia. Co ciekawe, ECS został odkryty właśnie dzięki konopiom i badaniom nad nimi.

Wspomniany wcześniej Profesor Raphael Mechoulam z żywicy konopi Indyjskich najpierw wyizolował poszczególne fitokannabinoidy, (CBD, THC, CBG, etc.) a następnie dzięki nim odkrył receptory kannabinoidowe z którymi łączą się owe substancje. (3)

źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31580774/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8125337/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32648908/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9452020/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17210800/

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać