Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Uprawa konopi – cykl życia roślin: Wegetacja

Uprawa konopi

Uprawa konopi dzieli się na dwa podstawowe cykle: wegetacja oraz kwitnięcie. Rośliny w trakcie wzrostu wegetatywnego mają inne zapotrzebowania żywieniowe niż w trakcie kwitnięcia. Inne są też priorytety rozwoju – podczas wegetacji roślina buduje system korzeniowy oraz nabiera masy zielonej, aby w kolejnym etapie wygenerować jak najwięcej kwiatostanów. Oto najważniejsze informacje o wegetacji roślin  konopi.

Uprawa konopi – cykl życia roślin: Wegetacja

Gdy rośliny konopi wykiełkują i pokażą swoje pierwsze listki, rozpoczyna się okres wegetacji rośliny nazywany też fazą wzrostu. Konopie to rośliny dnia krótkiego, oznacza to, że zakwitają gdy dzień stanie się odpowiednio krótki. A żeby być precyzyjnym należy dodać, że to długość nocy definiuje kwitnienie, a nie krótkość dnia. Wynika to z tego, że hormony odpowiadające za kwitnienie, roślina wytwarza średnio po ok. 8 godzinie ciemności. Dlatego tak długo jak roślina będzie otrzymywała światło przez min. 16 godzin na dobę – nie zakwitnie.

Wegetacja roślin konopi – charakterystyka

Wegetacja to przede wszystkim nabieranie masy zielonej, roślina rośnie generując kolejne boczne odrosty, które w następnej fazie pokryją się kwiatami. W tym okresie równie dużo dzieje się w niewidocznej dla ludzkiego oka części rośliny – jej korzeniu. To właśnie w trakcie tej fazy (oraz pierwszych dni kwitnienie) roślina rozwija się system korzeniowy rośliny,  o którym więcej dowiesz się T U T A J.

Wegetacja: rozwój naziemnej części rośliny

W trakcie wegetacji rośliny konopi potrzebują przede wszystkim azotu (N) oraz Krzemu (Si). W przypadku uprawy zewnętrznej warto dodać DOLOMIT, aby zaspokoić zapotrzebowanie roślin na Cal-Mag. W uprawie wewnętrznej też oczywiście można go dodać w ilości 1 stołowa łyżka na litr podłoża.

W trakcie wzrostu wegetatywnego rośliny nie potrzebują wiele, wystarczy podstawowy nawóz na wzrost oraz wspomniany krzem.

Omawiana faza rozwoju roślin jest też momentem rozpoczęcia czy też przeprowadzenia na roślinach treningu, mającego na celu zwiększenie ostatecznego plonu. O trenowaniu roślin przeczytasz T U T A J.

Podłoże

Jeżeli podłoże, w którym będą rosły rośliny jest ubogie w życie takiej jak bakterie glebowe czy grzyby mikoryzowe – można, a nawet należy wprowadzić do niego trochę życia, aby krzewy rozwijały się lepiej, były zdrowsze i odporniejsze na wszelkie patogeny. Zdecydowanie poprawi to też jakość finalnego produktu. W przypadku podłoża kokosowego wzbogacenie go żywymi kulturami bakterii oraz grzybów jest wręcz niezbędne jeżeli produkt finalny ma być dobrej jakości.

W tej kwestii doskonale sprawdzają się produkty takie jak Startrex od BioTabs oraz Voodoo Juice, Tarantula i Piranha od Advanced Nutrients.

Aby utrzymać życie w glebie na wysokim poziomie warto do podlewania na przemiennie stosować CarboLoad oraz Orgatrex.

Do stworzenia jak najlepszych warunków w ryzosferze (strefa korzeniowa) można też dodać podczas wegetacji roślin Rhizotonic.

Okres wzrostu wegetatywnego jest okresem kiedy rośliny znacznie bardziej „wybaczają” pewne błędy ogrodnika, a w razie czego szkody wyrządzone przez chorobę czy szkodniki można jeszcze zniwelować. Jest to stosunkowo łatwy dla ogrodnika okres uprawy.

W kolejnym materiale omówimy kwitnienie – etap rozwoju dużo bardziej wymagający pod względem ilości pracy oraz karmienia roślin.

Tekst ma charakter informacyjno-edukacyjny i przeznaczony jest dla polskojęzycznych obywateli Europy. Przypominamy, że uprawa konopi innych niż włókniste na terenie Polski jest zabroniona i do niej nie zachęcamy. Przypominamy też, że od tego roku konopie włókniste uprawiane w ogródku wystarczy zgłosić do KOWR.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać