Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Jack Herer, ojciec ruchu na rzecz legalizacji marihuany, zmarł w wieku siedemdziesięciu lat w Eugene.

Pisarz i aktywista Jack Herer, którego książka z 1985 roku, „The Emperor Wears No Clothes” zainicjowała współczesny ruch na rzecz legalizacji marihuany, zmarł 15 kwietnia 2010 roku z powodu komplikacji po wcześniejszym ataku serca, który powalił go w kilka chwil po przemówieniu na zlocie w Portland. Jack Herer, ojciec ruchu na rzecz legalizacji marihuany, zmarł w wieku siedemdziesięciu lat w Eugene.

Herer od jakiegoś czasu kurował się w Eugene. Jego żona Jeannie, była przy jego boku w chwili śmierci w domu, który para wynajmowała.

Jak przyjaciele i rodzina wspominają Herer’a?

Koledzy aktywiści wyrazili żal ze straty człowieka, który przejechał po kraju setki tysięcy mil, od blisko czterdziestu lat agitując na rzecz przywrócenia roślin konopi amerykańskiemu rolnictwu.

Nigdy nie zaakceptowałam tego, że naprawdę odejdzie,” powiedziała Jeannie Herer. „Smutno mi, że się to wydarzyło, ale jestem zadowolona, że wydarzyło się w Eugene. Wszyscy byli tutaj dla nas wspaniali„.

Był jednym z moich osobistych bohaterów” powiedziała Madeline Martinez z Portland, dyrektor wykonawczy oregońskiego oddziału Narodowej Organizacji na rzecz Reformy Prawa o Konopi.

Herer zmarł gdy ruch nabiera rozpędu. Oregon i trzynaście innych stanów plus dystrykt Columbia zezwala teraz na medyczną marihuanę. Ostatniej jesieni administracja Obamy stwierdziła, że nie będzie ścigać za posiadanie w stanach, w których dopuszczono medyczną marihuanę.

W listopadzie mieszkańcy Kalifornii będą głosować w sprawie legalizacji; aktywiści w Oregonie i Waszyngtonie zbierają teraz podpisy pod podobną inicjatywą.

Ten polityczny postęp wyrósł z krucjaty Jacka Herera.

Mieszkał w Portland na początku 1980 roku kiedy napisał „Emperor„, który obecnie doczekał się już 11-ego wznowienia.

Książka mówi o tym, że rząd zakazał konopi w 1939 jako część kampanii na rzecz wyeliminowania plagi znanej z meksykańskiego slangu jako marihuana. Jednak niewielu ludzi, jak pisał Herer, zdawało sobie sprawę, że marihuana jest wysuszonym kwiatem żeńskiej rośliny konopi, którego od tysięcy lat ludzie używali jako leku.

Pozostałe części rośliny konopi, jak utrzymywał Herer, mogły wręcz uratować świat. Od tysiącleci ludzie produkowali włókno, ubrania, liny, paliwa i wysokobiałkową żywność z tej szybko rosnącej i łatwej w uprawie rośliny, i mogliby to robić znowu.

Herer głośno ogłaszał prawo do bycia na haju, twierdząc, że w istocie ludzie powinni być na haju rano, w południe i w nocy. Dotarł do badań medycznych wskazujących, że marihuana może chronić organizm przed rakiem .

Urodzony w Nowym Jorku, Herer dorastał w Buffalo, N.Y, jako najmłodsze z trójki dzieci. Rzucił szkołę średnią i zaciągnął się do armii, służąc w Korei. Po odsłużeniu swojego podjął pracę jako malarz znaków.

Na początku lat sześćdziesiątych przeniósł się z żoną i rodziną do Los Angeles. Wkrótce potem się rozwiódł, ale pozostał w bliskich relacjach z dziećmi. Żenił się i rozwodził jeszcze dwa razy zanim wziął ślub z Jeannie Hawkins w 2000 roku.

Herer stosunkowo późno zetknął się w swoim życiu z marihuaną, swojego pierwszego jointa zapalił koło 30-tki. Rzucił malowanie znaków i otworzył headshop w Venice Beach, potem na całe życie zaprzyjaźnił się z „Kapitanem” Edem Adair, właścicielem innego headshopu i wieloletnim orędownikiem marihuany w Los Angeles.

W 1973 ślubowali, że będą prowadzić kampanię póki marihuana nie będzie legalna, każdy uwięziony za posiadanie zwolniony lub kiedy osiągną 84 rok życia. Adair zmarł w 1991, a Herer walczył dalej.

Herer został aresztowany w 1981r za wkroczenie na teren federalny podczas zbierania podpisów pod inicjatywą wyborczą w Kalifornii. Odsiedział 14 dni w areszcie i rozpoczął pisanie „Emperor wears no clothes”.

Po zwolnieniu Herer przeniósł się do Portland, by otworzyć headshop The Third Eye, obecnie stały element na Southeast Hawthorne Boulevard. Ukończył swoją książkę w Portland, wydrukował ją na papierze konopnym i rozpoczął swoją wieloletnią podróż po kraju.

W 2000 roku na festiwalu konopi koło Eugene, Herer doznał udaru mózgu i przeżył długą, bolesną rekonwalescencję. Zdrowie poprawiło się w ostatnich latach i wznowił swoje przemówienia. Swoje lepsze zdrowie przypisywał codziennemu stosowaniu wysoko skoncentrowanego oleju z marihuany.

Wrócił do napiętego grafiku podróży, który obejmował 12 września przemówienie na Portland Hempstalk w Kelley Point Park. Wygłosił płomienną mowę , zszedł ze sceny i upadł po ataku serca.

Przeżył i ostatecznie jego żona wynajęła dom w Eugene, gdzie opiekowała się nim aż do śmierci. Herer pozostawił żonę, sześcioro dzieci, brata i siostrę.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać