Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

IWNiRZ otrzymał od GIF zgodę na przetwarzanie i dystrybucję medycznego suszu, ale nie na produkcję

IWNiRZ otrzymał od GIF zgodę

IWNiRZ otrzymał od GIF zgodę na przetwarzanie i dystrybucję medycznego suszu, ale nie na produkcję – czytamy w opublikowanej wczoraj przez instytut informacji. Niestety, w decyzji GIF nie ma żadnej wzmianki o produkcji czy wytwarzaniu, a jedynie czytamy o przetwarzaniu. Nie jest to działanie, które mogło by w jakikolwiek znaczący sposób poprawić np. dostępność suszu gdyż w zezwoleniu mowa jest o bardzo małej ilości suszu, na który GIF wydał zgodę. Bardziej przypomina to zabawę w medyczne konopie, której cel jest niezbyt jasno określony. Oto więcej informacji.

IWNiRZ otrzymał od GIF zgodę na przetwarzanie i dystrybucję medycznego suszu, ale nie na produkcję

W dniu wczorajszym Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) podał do publicznej informacji, że uzyskał zgodę od Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) na przetwarzanie i dystrybucje suszu medycznej marihuany oraz jego przetworów takich jak np. nalewki.

IWNiRZ otrzymał od GIF zgodę

Oto treść opublikowanego wczoraj na FB IWNiRZ zezwolenia:

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY po rozpatrzeniu wniosku Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, na podstawie decyzji z dnia 13 kwietnia 2023 r. (.5510.11.2023..4) udzielił IWNiRZ pozwolenia na:
1. przetwarzanie, przerabianie
-środków odurzających grupy I-N:
– konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste – w ilości nie większej niż 20 000g w skali roku jako ziele konopi innych niż włókniste oraz pozyskiwanych z niego wyciągów/nalewek/ekstraktów;
2. przerabianie i dystrybucję
-środków odurzających grupy I-N:
– żywica konopi – w ilości nie większej niż 2g w skali roku
3. dystrybucję
-środków odurzających grupy I-N:
– konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste – w ilości nie większej niż 5 000 g w skali roku sumarycznie jako ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi/nalewki/ekstrakty w przeliczeniu na ziele konopi innych niż włókniste – w zakresie transportu od zlecających podmiotów publicznych w celu opracowania i walidacji metod badawczych oraz prowadzenia badań na zlecenie podmiotów publicznych, w szczególności organów Policji i Prokuratury oraz od podmiotów, w szczególności jednostek naukowych, posiadających zezwolenia na prowadzenie upraw i zbioru konopi innych niż włókniste, wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
4. przetwarzanie, przerabianie
-substancji psychotropowych grupy I-P :
– tetrahydrokanabinole – w ilości nie większej niz 0,1g w skali roku
-substancji psychotropowych grupy II-P:
– Δ9 -tetrahydrokannabinol – w ilości nie większej niż 0,1g w skali roku
w celu wykorzystania jako substancje wzorcowe podczas badań fizykochemicznych.
__________
Z treści zezwolenia wydanego dla IWNiRZ przez GIF wynika, że:
-Przede wszystkim, Póki co, IWNiRZ NIE BĘDZIE PRODUKOWAŁ / UPRAWIAŁ MEDYCZNEJ MARIHUANY, mimo składanych od blisko dwóch lat deklaracji.
-IWNiRZ będzie kupował susz medycznej marihuany na rynkach zagranicznych.
-Zakupiony po za granicami naszego kraju susz będzie następnie przez Instytut przetwarzany i w części dystrybuowany.
-W części ponieważ IWNiRZ ma zgodę na przetworzenie 20 kilogramów w skali roku, oraz na dystrybucję ale już jedynie 5 kilogramów w skali roku.
Postanowiłem zapytać o to dyrektora Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, dr n. med. inż. biotech. Rafała Spachacza.
Na pytanie, czy instytut zamierza sprowadzać susz z zagranicy i jeżeli tak to czy wiadomo już skąd otrzymałem odpowiedź, że:
-Pozwolenie dotyczy badań wdrożeniowych a jeszcze nie produkcji. Dalsze wnioski o kolejne zezwolenia są procedowane w Instytucie.
„Cieszymy się z tego sukcesu ale motywuje nas to do dalszej pracy, zgodnie z zaprezentowanym podczas Komisji stanowiskiem.”
-Napisał dr Spachacz

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać