Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Uprawa konopi outdoor – zwiększ swój plon

Uprawa konopi outdoor

Uprawa konopi outdoor to coś na co decyduje się wielu miłośników tej rośliny. Koszty takich upraw są znacznie niższe od tych w pomieszczeniach choćby ze względu na brak konieczności sztucznego doświetlania czy zakupu wielu sprzętów – w tym przypadku większość tego wszystkiego otrzymujemy od natury. W wielu krajach Europy można lub zaraz będzie można legalnie uprawiać kilka krzewów konopi indyjskich, w Polsce natomiast prawnie dopuszczalne jest jedynie uprawianie na balkonie czy w ogródku  – konopi siewnych, po uprzednim zgłoszeniu do KOWR. A gdy już podejmie się decyzje o zasadzeniu ziarna, warto wiedzieć co robić, aby dało jak najlepszy i największy plon.

Uprawa konopi outdoor – zwiększ swój plon

Pierwszym czynnikiem na jakim sie skupimy będzie wielkość uprawianych roślin. Im roślina w momencie wejścia w kwitnienie będzie większa, będzie mieć jak największą liczbę bocznych odrostów (mocne rozkrzewienie), tym większa szansa na duże plony.

W tej kwestii istotne jest kiedy roślina została wykiełkowana i posadzona. Jeżeli chcesz wysadzić krzewy na dwór w połowie maja, to możesz je wykiełkować i trzymać pod niewielkim oświetleniem (lub mocno oświetlonym południowym oknie), aby w momencie trafienia w docelowe miejsce pod chmurką była juz w pewnym etapie rozwoju.

Krzewy warto też przycinać i trenować w celu zwiększenia plonu. O trenowaniu roślin konopi w tym celu przeczytasz T U T A J. Trenowanie roślin pozwala także na poskromienie ich wzrostu, co się czasem przydaje.

Do kiedy można trenować i rozkrzewiać rośliny w uprawie zewnętrznej? Do momentu wejścia rośliny w fazę kwitnięcia. Rozpoczyna sie ona przeważnie gdy noc jest dłuższa niż 8,5 h. Wynika to z tego, że rośliny konopi kwitną nie w zależności od długości dnia, a właśnie nocy ponieważ to w nocy produkują hormony potrzebne do kwitnienia. Ich produkcja zaczyna się gdy rośliny maja ok 8-9 h ciemności, w zależności od odmiany. Roślina sygnalizuje to pojawianiem sie białych włosków oraz chwilowym przyspieszonym wzrostem.

Porada: jeżeli chcesz, aby życie w Twojej glebie było jak najbogatsze – nie podlewaj wodą z kranu, warto zakupić nawet podstawowy filtr, który usunie z wody chemiczne dodatki.

Podłoże oraz nawozy

Odpowiednie prowadzenie rośliny to jeden z elementów uprawy, najważniejsze pozostałe to podłoże, w którym rosną rośliny oraz jedzonko jakie dostają.

Jeżeli uprawa odbywa się w przydomowym ogródku, w glebie, warto wykopać dołek na ok 25 – 30 litrów i zasypać go ziemią przeznaczoną pod uprawę konopi. Taka ziemia jest lekka i przewiewna – a to korzenie konopi lubią najbardziej. Warto dodać do niej nieco Mikoryzy.

Podłoże warto też wzbogacić grzybami i mikroorganizmami, których idealne dla konopi szczepy znajdziesz np. w serii produktów od Advanced Nutrients: Tarantula, Voodoo Juice i Piranha.

Jeżeli w ogrodzie masz organiczną glebę, o którą dbasz np. wzbogacając ją kompostem – organiczne dodatki kupione w sklepie mogą być w mniejszych dawkach, jako dodatek i bio-bonus.

Wegetacja u roślin konopi trwa przeważnie do przełomu lipca i sierpnia, w zależności od odmiany. Podczas tego okresu rośliny się rozrastają i rozbudowują system korzeniowy. Najważniejszym składnikiem dla prawidłowego rozwoju konopi w tym etapie jest Azot. Aby rośliny podczas wegetacji rozwijały się możliwie najlepiej warto zastosować Grow od Advanced Nutrients

Aby system korzeniowy rozrósł się jak najszybciej, a co za tym idzie – naziemna część rośliny miała się możliwie najlepiej, warto w początkowym etapie zastosować Rhizotonic do podlewania oraz oprysków.

Aby rośliny miały dostęp do wysokiej jakości składników odżywczych, warto zastosować wolno uwalniające substancje odżywcze tabletki od BioTabs, znajdziesz je T U T A J.

Oprócz tego można oczywiście samemu nawozić rośliny wraz z podlewaniem. Wybór nawozów jest oczywiście ogromny. Naszym zdaniem jednym z najlepszych wyborów ze względu na bardzo dobrą jakość oraz przystępną cenę warto stosować system karmienia Grow MicroBloom od Advanced Nutrients przez cały okres życia rośliny wg. zaleceń producenta.

Podczas kwitnienia generalnie roślina ma większe zapotrzebowanie żywieniowe niż podczas wegetacji, dlatego znajdziemy wiele środków, które znajdą swoje zastosowanie i mogą poprawić plon.

Gdybym miał jednak wskazać kilka podstawowych produktów, które zdecydowanie mogą wpłynąć na plon, poza nawozem bazowym, o którym wspominałem to na pewno będzie to PK 13/14 czyli łatwo dostępny fosfor i potas, niezbędne podczas fazy kwitnienia. Drugim środkiem, który świetnie się sprawdzi w połączeniu z PK 13/14 będzie Big Bud, który zawiera witaminy i aminokwasy wspierające rozwój rośliny.

Aby utrzymać życie w glebie w jak najlepszej formie, do podłoża warto dodawać cukry w postaci np. melasy. Można też zastosować Carboload – produkt zawierający wyselekcjonowane cukry, które spierają zarówno życie w glebie jak i wspomagają roślinę.

Istotny jest także dolomit – jest to ważny składnik uprawy pod chmurką, pomaga utrzymać glebę w odpowiedniej kondycji regulując jej pH, dostarcza roślinom wapnia i magnezu (Cal Mag), które są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Dodaj go 1 stołową łyżkę na litr podłoża.

porada: Stosując nawozy czy to organiczne czy mineralne, pamiętaj, aby ostatnie 2 tygodnie podlewać roślinę czystą wodą, aby pozbyć się resztek nawozów z kwiatów uzyskują tym samym lepszy produkt.

Przeczytaj też: Jak uprawiać outdoor

Tekst ma charakter informacyjno-edukacyjny i przeznaczony jest dla polskojęzycznych obywateli Europy. Przypominamy, że uprawa konopi innych niż włókniste na terenie Polski jest zabroniona i do niej nie zachęcamy. Przypominamy też, że od tego roku konopie włókniste uprawiane w ogródku czy mieszkaniu  wystarczy zgłosić do KOWR.

Uprawa konopi outdoor – zwiększ swój plon

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać