Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Biznesmen z Florydy skonstruował sportowy samochód zrobiony z konopi!

Samochód którego karoseria wykonana jest z włókien konopi może wkrótce zmienić podejście inżynierów, do materiałów ekologicznych. Bruce Michael Dietzen to człowiek, który stoi za stworzeniem tego pojazdu. Auto zostało wykonane na podwoziu marki Mazda i wkrótce może być on widoczne na drogach na całym świecie

Konstruktor z Florydy ma on nadzieje, że przyjazny dla środowiska samochód z konopi pomoże w szerzeniu informacji na temat zastosowań tej rośliny.

Ten ekologiczny pojazd składa się z trzech warstw włókna konopnego, które jest lżejsze i bardziej wytrzymałe niż obecnie stosowane włókno szklane. Konstruktor szacuje, że karoseria samochodu jest co najmniej 10 razy bardziej odporna na wgniecenia niż stal.

“Karoseria samochodu jest wykonana z konopi i waży około 50 kilogramów.”

Inspiracją do budowy samochodu była historia Henry’ego Forda, który korzystając z konopi, w 1941 roku zbudował pierwszy na świecie auto tego typu. Był on również jednym z pierwszych, którzy w celu napędzenia samochodu zastosowali biopaliwo z konopi.

Budowa samochodu z konopi nie była jednak łatwym zadaniem dla konstruktora, pozyskanie materiału okazało się trudniejsze, niż się spodziewał.

“Mieszkam na Florydzie, gdzie uprawa konopi przemysłowych nadal jest nielegalna, więc musiałem importować materiał z Chin.”

Samochód napędzany jest biopaliwem z przetworzonych odpadów rolniczych, według założeń powinien mieć o wiele mniejszą emisję dwutlenku węgla, niż w przypadku standardowych samochodów elektrycznych, które trafiają do masowej produkcji.

 

“Wiele krajów zaczyna legalnie uprawiać konopie przemysłowe. Powinniśmy dążyć do tego, abyśmy mogli uprawiać konopie na biopaliwo, papier, plastik i wszystko co możliwe.”

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać